15. dubna 2024

FASTRIP T2-120 MIX: Zrychlete odlakovací proces

ITS uvádí na český a slovenský trh novinku společnosti ALIT Technologies SpA, v podobě zatím nejkompaktnějšího odlakovacího zařízení s ohřevem a cirkulací lázně FASTRIP T2 120-MIX.

Vývoj tohoto zařízení vychází z dlouholetých zkušeností společnosti Alit v oblasti odlakování práškových, ale i mokrých nátěrů a nabízí tak rychlé, efektivní a prostorově úsporné řešení.

Chemické odlakování: Výzvy a řešení

Každá firma, která má vlastní lakovnu, musí pravidelně řešit otázku odlakování závěsové techniky, ať už háků nebo i rámů, ale také nepovedených dílů, případně také silikonových krytek. V podstatě má pak jen tři možnosti: vyhazovat a kupovat nové, odlakovat externě anebo odlakovat přímo u sebe. Poslední varianta má samozřejmě výhodu v rychlosti celého procesu, ale také řízení kvality odlakování.

Na našem trhu jsou velice oblíbené chemické přípravky pro odlakování při pokojové teplotě. S neustále se zpřísňující environmentální legislativou se však postupně omezuje použití chemických složek, které tyto odlakovače používají. Ekologičtější varianty pak mnohdy nemusí fungovat tak, jak byli zákazníci zvyklí – odlakování může trvat déle nebo u odolnějších barev nemusí proběhnout vůbec. Trendem je tedy odlakování při zvýšené teplotě, kdy lze používat méně nebezpečné přípravky, které však díky vyšší teplotě fungují spolehlivě a rychleji. A přesně to nabízí FASTRIP T2 120-MIX. Přípravky pro odlakování za tepla jsou obecně levnější než pro odlakování při pokojové teplotě, investice do zařízení se tak rychle vrátí.

Technické inovace a vlastnosti zařízení FASTRIP T2 120-MIX

Tento odlakovací stroj nepoužívá na rozdíl od svých předchůdců ultrazvuk, což vede nejen k tomu, že je zařízení tišší, ale umožňuje také použití elektroniky, která je méně náchylná na teplo. U zařízení s ultrazvukem jsme omezeni z hlediska znečištění odlakovací lázně, tedy obsahem kalu z rozpuštěné barvy. Díky tomu, že FASTRIP T2-120 MIX má cirkulaci lázně zajištěnu speciálním lopatkovým míchadlem, je možné lázeň provozovat i s vyšším zatížením a tím pádem prodloužit její životnost. Míchání také zajišťuje neustálý přísun čerstvého odlakovače k povrchu odlakovaného dílu, odplavování již chemicky narušené barvy a také rovnoměrnou distribuci tepla po celém objemu vany.

Proces odlakování s FASTRIP T2 120-MIX

Celý postup je pak velice jednoduchý. Do vany naplněné vhodným odlakovacím přípravkem se ponoří koš naplněný materiálem určeným k odlakování. Standardním přípravkem je Metalstrip 2011, který je určený na železné a ocelové díly, dají se v něm ale mimo jiné odlakovat i silikonové krytky (pro zájemce o odlakování hliníkových dílů je vhodný spíše přípravek Metalstrip 1365). Samotné odlakování a jeho délka závisí na několika faktorech: daném typu barvy, tloušťce vrstvy, teplotě lázně, alkalitě lázně a množství kalu v lázni. Obecně se ale dá říci, že doba se pohybuje mezi jednotkami minut až několika hodinami. Odlakovat je možné i odolné barvy jako jsou KTL nebo epoxid. Konkrétní případy lze dopředu jednoduše ověřit testem. Po odlakování barvy se košík s díly vyjme a zbytek lázně se nechá odkapat. Následuje oplach vodou.

Technické vlastnosti:

 • Kompletně vyrobeno z nerezové oceli AISI 304
 • Objem vany cca 120 l
 • Rozměry (délka x šířka x výška):
  • Vnější: 114,5 x 84 x 87 cm
  • Nádrž: 90 x 45 x 38 cm
  • Koš: 55 x 45 cm (výška nožek 4 cm)
  • Otvor pod víkem: 64 x 45 cm
 • Hmotnost bez náplně: 210 kg
 • Napájení: 400 V, čtyřpólová průmyslová vidlice
 • Instalovaný elektrický výkon: 4 500 W
 • 1“ vypouštěcí ventil na dně vany, 2“ vývod pro externí odsávání
 • Teplotní čidlo, hladinové čidlo
 • Elektrické topné desky umístěné vně vany = nejvyšší bezpečnost, možnost ohřevu až na 80 °C
 • Víko s písty a opatřením proti úniku výparů
 • Elektrický zámek s automatickým zastavením míchadla v případě otevření víka
 • Kompletně tepelně izolováno minerální vatou včetně víka
 • Snadno odnímatelný boční panel z nerezové oceli pro jednoduchou údržbu
 • Integrovaný ovládací panel pod dnem vany v pojízdném šuplíku pro snadnou údržbu, externí elektromechanické spínače pro úpravu parametrů na boku zařízení

Sečteno, podtrženo, jedná se o velice robustní, spolehlivé, bezpečné a skvěle fungující odlakovací zařízení. Nabízíme ho jak formou pronájmu společně s odlakovacími přípravky, tak k možnému přímému odkupu. Pokud vás tyto informace zaujaly, neváhejte nás kontaktovat.

Ke stažení

Kontakty

Chcete se dozvědět více o odlakovacím zařízení?

Tomáš Pidima

Tomáš Pidima

obchodní manažer (Severní Morava a východní Čechy)

+420 731 435 294pidima@itsbrno.cz