21. dubna 2021

Nemáte na lakovně časovanou bombu?

Možná se ptáte – časovaná bomba? Co je to za nesmysl? Bombu si dokáže představit každý. Jednoduše se jedná o věc, která exploduje. Časovaná bomba vybuchne v určitý okamžik. Co tedy může být tou časovanou bombou na lakovně? Odpověď najdeme v nenápadném pomocníkovi, kterým je vysavač.

A proč právě vysavač? Vysavač nám totiž nabízí ideální prostředí k tomu, abychom dosáhli tzv. pětiúhelníku výbuchu prachu, který můžeme vidět na obrázku.
Pětiúhelník výbuchu prachu 
Obrázek: Pětiúhelník výbuchu prachu

Pojďme si tento pětiúhelník rozebrat trošku podrobněji. Palivem jsou pro nás částice práškové barvy. Nejběžněji používaným typem práškových barev je skupina reaktoplastů (polyestery, epoxidy, epoxy–polyestery, atd.). V podstatě se jedná o rozemleté částice plastu o velikosti desítek mikronů, což je pro představu tloušťka lidského vlasu. Je obecně známo, že většina plastů velmi ochotně hoří. Trochu méně známé je, že čím je částice menší, tím ochotněji reaguje. Například cukr moučka se ve vodě rozpustí rychleji než cukr krystal. Ideální palivo pro naši bombu tedy máme. Teď už jen splnit pár na sebe navazujících podmínek, které vychází z principu chodu vysavače. 

Abychom z našeho paliva dostali výbušnou směs, musíme jej dobře promíchat s kyslíkem. Jelikož kyslík tvoří něco málo přes 20 % objemu vzduchu, máme druhý bod splněn. Třetí a čtvrtý vrchol pětiúhelníku spolu úzce souvisí. Vysavač do sebe saje nečistoty, a dostává tak částice do vznosu. Tento vznos putuje přes hadice až do zásobníku, a tím dostává určitou hranici. No a teď už stačí malá jiskra a z poklidného pátečního úklidu se může stát velmi výbušné odpoledne. 

Tento scénář může nastat, pokud nepoužíváme vysavače certifikované minimálně pro ATEX 22 zónu. Je tedy dobré vědět, že i taková zdánlivá maličkost jako výběr vysavače, může způsobit velkou paseku. Tak co, vybrali jste správně?
Průmyslový vysavač Nilfisk

Pokud si nejste jisti, neváhejte se na nás obrátit a my vám s výběrem rádi poradíme.

Kontakty

Potřebujete poradit s výběrem vysavače?

Tomáš Morcinek

Tomáš Morcinek

ředitel SQI

+420 730 800 833morcinek@itsbrno.cz