22. března 2021

Nová stříkací technika od SAMES KREMLIN

Francouzký výrobce SAMES KREMLIN přináší novou řadu lakovacího zařízení pro nanášení práškových barev INOCART. Firma v loňském roce ohlásila spoustu novinek na poli práškového lakování. Zejména novou aplikační techniku. Ruční a automatické lakovací pistole E-Jet a Mach-Jet jsou na trhu již delší dobu a teď se konečně dočkáváme vylepšeného designu, zdokonalené ergonomie, a především zjednodušeného ovládání, na které byl při vývoji kladen obzvlášť velký důraz.

Stříkací vozíky pro ruční práškové lakování


Co je nového

Novinek je opravdu hodně, ale my se zaměříme především na nové ruční lakovací zařízení INOCART. INOCART je označení lakovacího vozíku, tedy setu nové lakovací manuální pistole   INOGUN a ovládacího panelu INOBOX osazeného na inovovaném vozíku, který přichází v několika variantách:

  • INOCART VT – varianta s vibračním stolem, která je určena k dávkování barvy přímo z krabice s barvou.
  • INOCART H – varianta s fluidizovaným zásobníkem, který nahrazuje vibrační stůl pro umístění krabice s barvou.
  • INOCART HF – varianta s tlakovým zásobníkem pro zvýšený tok prášku.
  • INOCART NDT – varianta určená pro nedestruktivní testování.

Ve většině lakoven se setkáme hlavně s variantou VT a H. Označení VT je z anglického „vibration table“, tedy vibrační stůl pro umístění krabice s barvou. Zmíněná konfigurace se hodí především pro lakovny, kde je velmi častá výměna barev, naproti tomu konfigurace s označením H opět z anglického slova „hopper“ neboli zásobník, se hodí spíše pro provozy, kde bývá barva měněna méně často. Zásobníků je možné mít více pro urychlení časů čištění zařízení.
 

Technologie TEC5 neboli Transfer Electronic Control páté generace

Technologie TEC5 je pátou generací a je výsledkem 55 let inovací, zkušeností a znalostí společnosti SAMES KREMLIN. Tyto zkušenosti byly použity k vývoji dvou nových komponent, kterými jsou jednotka vysokého napětí (tzv. vysokonapěťová kaskáda) a řídicí systém pro vysoké napětí (procesor TEC5).
Procesor (TEC5) lakovacího zařízení automaticky upraví napětí, aby poskytoval nejlepší možné podmínky aplikace PNH (práškové nátěrové hmoty). Při tom zohlední množství prášku a vzdálenost pistole od dílu k dosažení nejvyšší efektivity přenosu PNH na povrch materiálu.

Nová generace kaskády používá nejlepší elektronické součástky k zajištění silného, přesného a dlouhodobého výkonu práškových pistolí v průmyslových aplikacích. Inovovaný ovládací panel INOBOX těží z nejnovějších technologií vysokonapěťových řídicích systémů  a podtrhuje zmíněné jednoduché ovládání. Na panelu je možné přehledně nastavit většinu parametrů v rámci jedné obrazovky. Díky větší velikosti barevného displeje máte pod kontrolou všechny důležité parametry bez nutnosti přepínání obrazovek. S jedinečným řídicím systémem získává aplikační zařízení od SAMES KREMLIN výhodu 100% využití vysokého výkonu elektrostatického systému, který vždy zajistí maximální proud a napětí při zachování bezpečnosti obsluhy.
Hlavní principy elektrostatiky: prášek se pohybuje po siločarách vysokého napětí, proud ho nabíjí.
  Technologie TEC5


Pokroková technologie TEC5 zajišťuje vyšší úroveň napětí a maximální nabíjecí proud současně s dodržením bezpečnostních požadavků. Což překonává jakoukoli technologii konkurence, která je dostupná na dnešním trhu (zobrazeno v diagramu TEC 5 jako UC1 (konkurent 1) a UC2 (konkurent2)).

Srovnání technologie TEC5 s konkurencí

Diagram TEC5 ukazuje vzdálenost pistole od výrobku a maximální dosažené vysoké napětí. Běžně při vzdálenosti pistole od lakovaného dílu 300 až 400 mm dostává prášek velmi vysoké napětí s velmi nízkým proudem; prášek proto nemá dostatek náboje, což snižuje účinnost přenosu a prášek padá. Na opačném konci stupnice, ve vzdálenosti 30 mm (červená zóna diagramu) od lakované části se proud velmi rychle zvyšuje a řídicí systém vypne vysoké napětí a proud, aby se zabránilo možným vzniků defektů a bezpečnostním rizikům. 
Nejvíce citelný zásah TEC5 je mezi 300 mm (11,8 palce) a 30 mm (1,2 palce) což je nejčastější oblast aplikace PNH a poskytuje tak to nejlepší z vysokého napětí i proudu a dosahuje nejvyšší možné účinnosti přenosu PNH na lakované díly.


Osvědčená kvalita

U nového zařízení zůstal zachován původní osvědčený ejektorový blok CS130, který se vyznačuje vysokou mírou spolehlivosti, dlouhou životností, nízkými nároky na údržbu a nízkými provozními náklady. Na produkty z nové řady práškového zařízení se vztahuje záruka 2+1 rok.
Nové zařízení je dodáváno samostatně na lakovacím vozíku s možností délky práškové hadice 6 nebo 12 metrů, anebo jako set pistole a ovládacího panelu pro montáž na stěnu lakovací kabiny.

Kontakty

Zajímá vás nová generace lakovacího zařízení?

Luboš Pečinka

Luboš Pečinka

obchodní manažer

+420 731 435 288pecinka@itsbrno.cz
Michal Motúz

Michal Motúz

obchodní manažer (SK)

+421 902 912 617motuz@itstrencin.sk