28. ledna 2021

Inovace v produktové řadě kompresorů Ingersoll Rand

Společnost Ingersoll Rand, měřítko spolehlivosti a účinnosti na trhu se středními (400 až 700 kW) odstředivými kompresory, představila v minulém roce hned několik zajímavých inovací. Jednou z nich je vůbec první řešení odstředivého kompresoru s proměnnými hnacími otáčkami a vícestupňovými naváděcími lopatkami na vstupu.

První frekvenčně řízený turbo kompresor MSG® Centac® C700 s vícestupňovými sacími vodicími lopatkami

Nové řešení v podobě odstředivého kompresoru C700n vychází z předchozího typu kompresoru Centac C700, který patří mezi nejspolehlivější a nejúčinnější turbokompresory.

Díky širokému rozsahu modulace pomocí IGV ventilu, špičkové efektivitě v celém regulačním rozsahu se nový model MSG® Centac® C700n stává nejplatnějším a energeticky nejúspornějším řešením pro všechny aplikace, které vyžadují velkou provozní flexibilitu. Tradičně tyto aplikace jsou pokryté velkými dvoustupňovými objemovými kompresory s výrazně menší energetickou účinností.
Turbokompresory MSG® Centac® C700n vynikají svým jedinečným rozsahem škrcení, který je oproti stávajícímu kompresoru C700n zvětšen až o 50 % čímž dochází k snížení minimálního příkonu v zátěži o více než 30 %. Toto inovativní řešení může snadno dosáhnout roční úspory 30 000 - 40 000 EUR* oproti ekvivalentním kompresorům. Nové jedinečné řešení s proměnnými otáčkami umožňuje nejenom snížit průtok vzduchu, ale také i zvýšit, a to až o 10 %. 

Provozní úspory a vynikající spolehlivost jsou hlavními výhodami, které se přidávájí k již tradičním výhodám nabízeným technologií Centac od společnosti Ingersoll Rand. Tou je 100 % bezolejový vzduch za všech provozních podmínek certifikovaný dle ISO 8573-1 třída 0, málo pohyblivých dílů, provoz s konstantním tlakem, téměř žádná výkonnostní degradace v čase. V neposlední řadě velmi vysoká spolehlivost a s ní spojené minimální servisní náklady. Toto inovativní řešení lze také aplikovat na stávající turbokompresory C700, čímž je možno zajistit optimalizaci výkonu systému bez nutnosti instalace nového kompresoru.

Výhody:

 • Snížení nákladů na instalaci
 • Snížení rozběhového proudu o 3—5 násobek
 • Velké regulační pásmo energeticky účinné v celém rozsahu
 • Bezolejový vzduch dle ISO 8573-1 třídy 0
 • Vysoká spolehlivost
 • Minimální degradace v čase
 • Dimenzován pro nepřetržitý provoz
 • Vzdálené monitorování a ovládání kompresoru přes Modbus TCP / IP
 • Vysoce efektivní frekvenční měnič

* Při předpokladu 8000 motohodin za rok a průměrných  nákladech na energii 0,12 EUR/kWh.

MSG® Centac® C700 Variable Speed Centrifugal Air Compressor - leták ENG


Bezmazné šroubové kompresory E75-160ne s dvěma frekvenčně řízenými motory HPM

 V minulém roce byly na trh uvedeny také vysoce účinné bezolejové šroubové kompresory E75 – 160ne s jedinečnou technologií dvou nezávislých frekvenčně řízených HPM motorů. Nejmodernější design kompresorů řady E75 – 160ne umožňuje jako jediný a vůbec první vzduchem chlazený bezolejový kompresor na trhu zpětné získávání tepla pro procesní vodu. Patentovaný uzavřený systém chlazení stroje přebírá energii při stlačování vzduchu a využívá ji pro ohřev procesní vody, a to až do teploty vody 85°C. Toto jedinečné řešení dokáže využít až 98 % tepla generovaného při kompresi a tím dosáhnout roční úspory nákladů až 60 000 EUR.

Inovativní systém kompresorů řady E75-160ne je poháněn dvěma vysoce efektivními vysokootáčkovými motory s permanentními magnety, které nahrazují běžné převodovky. Energeticky úsporné motory s proměnlivými otáčkami dosahují rychlosti až 22 000 ot/min při účinnosti vyšší než IE4. Kompresorové stupně jsou poháněny přímo, čímž eliminují ztráty způsobené třením v převodovce a dosahují maximální možné účinnosti ve své kategorii.

Řada E75-160ne je také nejtišší kompresor ve své třídě s hlučností nepřesahující 70 dB (A) pro vzduchem chlazené modely.
Jedinečnou výhodou kompresorů řady E75-160ne je snadné zvýšení výkonu kompresoru s nižším výkonem na vyšší model, čímž je možné dosáhnout větší dodávky stlačeného vzduchu bez nutnosti zbytečných investic do nového zařízení.

Kompresory řady E75-160ne jsou k dispozici s tlakovým rozsahem 4-10 barů a objemovém průtoku 6,7-23,9 m³/min při tlaku 8 bar. Všechny modely jsou vybaveny technologií Helix - digitálním rozhraním Ingersoll Rand s analytickou platformou, jenž pomáhá operátorům měřit, optimalizovat a zlepšovat využití stlačeného vzduchu.  Jsou zcela bez oleje a silikonu a splňují normu ISO 8573-1 Class Zero.

Výhody:

 • Vysoce účinné motory s permanentními magnety s účinnosti vyšší než IE4
 • Absence převodovky (eliminace ztrát na tření)
 • Snížení provozních nákladů na mazání převodovky
 • Hybridní chlazení s možností využití vodního i vzduchového chlazení v závislosti na možnosti nejekonomičtějšího způsoby v dané době.
 • Menší podlahová plocha až o 37 % oproti běžným bezolejovým kompresorům
 • Hlučnost nepřesahující 70 dB(A) pro vzduchem chlazené kompresory
 • Úspora nákladů až 13 %
 • Nižší spotřeba elektrické energie díky regulované rychlosti ventilátorů
 • 5 let záruka na veškeré komponenty bez omezení počtu motohodin
   

Nová generace šroubových kompresorů Ingersoll Rand řady RSe55-75

Nová generace rotačních šroubových kompresorů RSe55-75 obsahuje zcela inovovaný kompresorový blok, který zajišťuje maximální možnou účinnost. Zvyšuje účinnost díky jedinečně navrhnutém profilu rotoru, který pomáhá minimalizovat provozní náklady.  Nová řada je dodávána s vylepšenými kompresorovými stupni prémiové účinnosti vyrobených  v Německu. Mají větší sací a výtlačný otvor, což pomáhá zlepšit průtok vzduchu a snížit pokles tlaku. Součástí inovativního vylepšení je zcela nový design technologie, jako je regulační ventil, který zlepšuje celkový výkon, zajišťuje vysokou účinnost a životnost celého stroje.

Kompresory jsou vybaveny prvotřídním vysoce účinným elektromotorem IE4 šetřícím energii. Zařízení jsou navržena pro objemový průtok 2,13 – 14,3 m³/min a provozní tlak 5 – 13 bar při jmenovitých výkonech 55 a 75 kW.
Jedinečný částečně integrovaný design kompresorového stupně a optimalizace všech servisních dílů, jako je odlučovač a filtry, zajišťují snadný a rychlý servis celého zařízení.

Výhody:

 • Zvýšení účinnosti až o 11,2 %
 • Zvýšení průtoku o 5 %
 • Menší zastavěná plocha až o 28 % ve srovnání s předchozími modely.
 • Vysoce účinný elektro motor s účinností IE4
 • Pevná i regulovaná rychlost

Zaujali vás novinky od Ingersoll Rand? Kontaktujte:
Tomáš Jaroš, jaros@itsbrno.cz, tel.: +420 739 002 168

Více o kompresorech Ingersoll Rand