23. července 2019

Lakujeme brzdy efektivněji

Tradiční český výrobce brzdových třmenů do osobních automobilů dlouhodobě řešil lakování v kooperacích.

Kompletní projekt lakovny do roka a do dne

Narůstající kapacita a stoprocentní závislost na dodavatelích byly pro klienta motivací pro pořízení vlastní lakovací linky. Během přibližně tří let jsme pro společnost vypracovali několik návrhů, ani jeden ale nebyl kvůli prostoru a logistice optimální. Po třech letech měl klient možnost zakoupit areál se skladovými budovami.

Areál byl poblíž hlavního sídla a měl vhodnou dispozici, což byl ten správný moment pro rozhodnutí. Během jednoho roku vznikl kompletní projekt lakovny a rozsáhlých stavebních úprav.

Ruční i robotické lakování

Nová lakovací linka obsahuje 7st chemickou předúpravu pro hliníkové třmeny a odvodíkovací pece pro litinové třmeny. Dále v lakovně najdete plastovou kabinu pro rychlé změny barev s robotickým lakováním a jednu nerezovou kabinu pro ruční lakování vzorků, kratších sérií či oprav.

Proces lakování je dokončen ve vytvrzovací peci s nepřímým ohřevem. S ohledem na masivní charakter dílců následuje za pecí chladicí tunel. Celý prostor lakovny je opláštěn do tzv. clean roomu a má vlastní vzduchotechniku.

Návrh a dodávka lakovací linky obsahovala i důležité příslušenství v podobě závěsové a maskovací techniky na míru. Dnes linka běží ve třísměnném provozu a splňuje jedny z nejpřísnějších požadavků na kvalitu povrchových úprav.