10. prosince 2020

Využití laseru v lakovacím provozu

Laserové technologie se dnes používají v nejrůznějších provozech a s takovými ne úplně běžnými bychom vás chtěli seznámit. Začíná to zvyšujícími se nároky na technologii, kvalitu a minimalizaci odpadů, a končí zjištěním, že mechanická či chemická zařízení přestávají být efektivní. V dnešní době existuje i řada možností jak je zařadit do procesu i v provozu lakovny. Představíme vám několik možností zajímavého využití.

Laserové čistění povrchů před práškovým lakováním

Prvním využitím, které proběhlo naší laboratoří je příprava materiálů pro následnou aplikaci nátěrových hmot. Při této technice dosahujeme kvalitně připraveného povrchu pro následnou aplikaci nátěrové hmoty a to bez spotřeby jediné kapky vody (tedy pokud nedojde k poškození okruhu chlazení!). Dle našich laboratorních testů byl výsledek bez zbytků nečistot a olejů. Díly byly podrobeny korozním testům pro následný výpočet životnosti dílů s velice zajímavými výsledky!

Značení do barvy

Velice zajímavým a efektivním řešením je značení přímo do barvy. Často se řeší, jak označit nalakovaný díl. Většinou se na výrobky ještě za horka lepí nálepkou, které ne vždy dobře drží anebo naopak je složité je sloupnout, když potřebujete. Značit lze cokoliv, nápis, grafiku nebo třeba QR kod. Technologie laserového značení je přesná a rychlá. Je bezkontaktní a minimálně tepelně ovlivňuje povrch a je nesmazatelná. 

Laserové značení výrobku do barvy

Odstraňování přesných částí nátěrů

Ve spolupráci s naší divizí HangOn se snažíme vám tuto disciplínu ulehčit pomocí maskovací techniky na míru, ale u tvarově složitých aplikací je nalepování a strhávaní maskovaní problematické. Laserovým čištěním se s vysokou přesností odstraňují vrstvy nátěrů a to bez zásahu do hlubších struktur materiálu, a to jednoduše bez zakrývání neopracovávaných částí materiálu. Jednotlivé vrstvy nátěrů, na rozdíl od podkladového materiálu, dobře absorbují zaostřený laserový svazek, čímž dochází k jejich zahřátí a následnému odpaření z podkladu.

Přesné laserové odstranění nalakované barvy


Čištění závěsové techniky 

Veškerá vodivé části v pracovním prostoru lakovací kabiny musí být elektricky uzemněny. Konstrukce upínacích přípravků a háků musí zajišťovat, aby výrobek zůstal během procesu lakování dokonale uzemněn.  I když je uzemňování obrobků zajišťováno kovovými závěsnými háky, časem dojde k jejich zanesení nátěrovou hmotou. Proto je důležité, aby tyto háky byly pravidelně čištěny a navrženy tak, aby bylo minimilizováno vytváření izolačních vrstev nanášeného materiálu.  Neuzemněný díl může způsobit elektrický výboj, který by mohl zapříčinit požár, proto je nutné odstraňovat nátěry z dotykových ploch pro dokonalé uzemnění dílu. A i v této činnosti vidíme využití laserového čištění!

Laserové čištění zavěšovacích háčků

Pokud vás některá z technologií zaujala a rádi byste se dozvěděli více, neváhejte se na nás obrátit.
to

 

Kontakty

Luboš Pečinka

Luboš Pečinka

obchodní manažer

+420 731 435 288pecinka@itsbrno.cz